Tipy na výlety chata Lešov

 

nejbližší turistické cíle:

Křemešník

Vrch Křemešník (765 m) je nejvyšším vrcholem Pelhřimovska. Leží asi 9 km jihovýchodně od města Pelhřimova v Českomoravské vrchovině. Ve vrcholových partiích byla vyhlášena v roce 1985 přírodní rezervace Křemešník.
Na vrcholku, uprostřed rozsáhlých lesů, byl v 1. polovině 18. století postaven poutní kostel Nejsvětější Trojice. Ke kostelu vede zhruba kilometrová Křížová cesta. Poblíž kostela stojí nedokončená stavba romantického Větrného zámku z roku 1930. Vrchol byl vyhledávaným poutním místem díky studánce s léčivou vodou, kterou "střeží" kaple z roku 1689. Pramen, který dosud vyvěrá protéká stříbronosnými rudami a je slabě radioaktivní.
Opodál, od poutního areálu, stojí nová ocelová rozhledna Pípalka. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 44 m vede 205 schodů. Z rozhledny je kruhový rozhled na velkou část Českomoravské vrchoviny. Na jihozápadním svahu Křemešníku byl postaven lyžařský vlek se sjezdovou tratí. Okolní terény ocení i běžkaři pro které jsou zde připraveny vyznačené okruhy. Okolo vrcholu vede stejnojmenná naučná stezka. Je dlouhá 3 km a má deset zastávek v krásném přírodním prostředí s poučnými výklady o zdejší krajině a památkách.
Na vrchol Křemešníku se dostanete po červené turistické značce z Pelhřimova nebo z opačné strany z Nového Rychnova, po modré z Lešova nebo z druhé strany z Branišova, po žluté od autobusové zastávky pod Čihadlem nebo z obce Sázava.

SKI Křemešník - délka sjezdovky 370 m, typ vleku - dvoukotva. Celá sjezdovka má umělé osvětlení. Pro běžkaře je zde běžecký areál s okruhy 10 km, 7,5 km a 3,5 km. V létě si můžete sjet sjezdovku na terénních kárách, zpátky na vrchol vás vytáhne vlek.

Hotel Křemešník - poutní hotel Křemešník, přímo na vrcholu Křemešníka. Hotel je kompletně zrekonstruován a nachází se zde stylová restaurace s vnitřním i venkovním posezením.

Lanové centrum Křemešník - lanový park obsahuje 21 velkých překážek na stromech a 5 překážek nízkých pro nejmenší účastníky. Park patří k nejvyšším parkům na stromech v ČR, polovina překážek se nachází ve výšce kolem 10 metrů.

 

Pelhřimov

!! Doporučujeme:  Informační server města Pelhřimov -zde najdete spoustu tipů na strávení volného času.

Muzeum rekordů a kuriozit a expozice Zlaté české ručičky
Muzeum strašidel

Pelhřimovské PEKLO
Síň Lipských aneb První české MÚZYum


Sport
Sportovní areál a bazén v Pelhřimově

 

Naučná stezka "MĚSTSKÉ SADY" v Pelhřimově
               

Vyhlídková věž kostela SV. BARTOLOMĚJE v Pelhřimově
                                   

Turistické informační centrum Pelhřimov
 

Vzdálenější turistické cíle, které však rozhodně stojí za shlédnutí:

Jindřichův Hradec (45 km) - státní zámek, aquapark a bazén, jízda po úzkokolejce parním vláčkem do České Kanady

Červená Lhota (45 km) - pohádkový vodní zámek 20 km od Jindřichova Hradce. Zámek nabízí kromě prohlídky interiérů i projížďku na lodičkách po zámeckém rybníku.

Třeboň (75 km) - lázně Aurora, Bertiny lázně, Schwarzenberská hrobka, rybník Svět, cykloturistika.

Hrad Kámen (30 km) - gotický hrad ze začátku 14. století. Hrad stojí na žulové skále a dnes je v něm umístěno muzeum motocyklů.

Hrad Orlík u Humpolce (30 km) - zřícenina hradu. Zachovala se kamenná hranolová věž, brána a část paláce. V lese pozůstatky po dolování stříbra (patrny hluboké jámy).

Hrad Lipnice nad Sázavou (48 km) - Pravidelné letní přehlídky humoru a satiry "Haškova Lipnice". Gotický hrad z poč. 14. stol. na žulové skále. V domku proti vchodu do hradu Haškova pamětní síň.  
Hrad Choustník (43 km) - zřícenina raně gotického hradu z pol. 13. stol. V 1. pol. 15. stol. hrad rozšířen a mohutně opevněn, zachované kružbové okno hradní kaple. V 17. stol. pustý. Jedna z věží upravena na rozhlednu.

Hrad Roštejn (33 km) - gotický hrad z 1. pol. 14. stol. na skalnatém vrcholu, obklopen smíšenými lesy. Hradní nádvoří slouží různým společenským událostem, pořádají se tu slavnosti a divadelní představení. 

Jihlava (27 km) - Vodní Ráj, ZOO, jihlavské podzemí

Želiv (26 km) - rekreační místo, východiště k oběma přehradám na Želivce, Želivský klášter s klášterním pivovarem.

Telč (31 km) - městská, převážně renesanční památková rezervace, tvořená protáhlým náměstím se zámeckým komplexem a kostelem. Většina architektonicky význačných domů je soustředěna na náměstí. Městská památková rezervace je zapsána na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO. Zámek Telč vznikl přestavbou gotického hradu pocházejícího pravděpodobně z konce 14. stol. Na starý hradní objekt navazuje renesanční palác se Zlatým a Modrým sálem s kazetovými stropy z r. 1561. V zámku se nachází vlastivědné muzeum.

Žirovnice (22 km) - zámek, původně gotický hrad z 2. pol. 13. stol. na skalnatém ostrohu nad Hutním rybníkem. Slouží kulturním účelům, např. instalaci muzejních sbírek nebo výstavám (např. Zahrada Vysočiny). Památkově chráněný mariánský sloup z r. 1777 a několik lip 200-300 let starých.  


Další turistické cíle (100 km a více):

České Budějovice, Zámek Hluboká nad Vltavou a ZOO Ohrada, vodní nádrž Lipno, Stezka v korunách stromů na Lipně